понеділок, 17 квітня 2017 р.

Звичаї і традиції українців



18 квітня - день Федула
У  цей день намагалися повністю провітрити житло, влаштовуючи протяги і дозволяючи теплим вітрам проникнути всередину. Вітер виганяв бісів і переполохи. Переполохом називали хворобу, яку отримували внаслідок впливу злого вітру. Вірили, що людина може підхопити цю хворобу уві сні. Зображували Переполох у вигляді живої істоти. Знахарі займалися лікуванням цього захворювання.
Зазвичай день Федула пов’язували з приходом теплих днів. Казали: “Прийшов Федул – теплий вітер подув, вікна відчинив, хату без дров натопив”. Свято 18 квітня в старовину називали по-різному: Федул-вітрогон, Федора, Федора-анемона і т.д. Вважалося, що 18 квітня зима остаточно тікала геть. Сам день може бути дощовим або теплим. Спостерігали за природними явищами і прикметами, намагалися передбачити погоду на найближчий час.
Цьогоріч 18 квітня відзначають Світлий Вівторок.
У Світлий Вівторок вже жінки починають ходити в гості, розважатися, а чоловіки залишаються вдома. В Україні на третій день Великодних свят селяни традиційно збиралися в корчмі “на музику”, щоб святки проводити. Ці три дні свят були щасливим часом гостювань, молодіжних ігор та забав. Дорослі шукали в ці дні квіти рясту, а знайшовши — топтали їх примовляючи: “Щоб і на той рік діждать рясту топтати”.
День називали Купальний, бо тих, хто проспав заутреню, обливали водою. У цей день дівчата могли поливати хлопців. А ще справлялися “висвятки”, тобто посвячення підлітків-дівчаток — у дівок, а хлопців — у парубків, за що ті влаштовували пригощання і ставали повноправними членами дівочої чи парубоцької громади села.

Немає коментарів:

Дописати коментар