ЧАЙНА ЦЕРЕМОНІЯ у Китаї



Мистецтво приготування чаю (гунфу ча) поширювалося буддійськими ченцями, які першими виявили тонізуючі та лікарські властивості чаю. Протягом двох тисяч років для приготування чаю використовувалися різні техніки та інструменти. Згодом сформувався необхідний набір посуду та інструментів для чайної церемонії, виробилися правила приготування різних сортів і видів чаю.
У китайській чайній церемонії використовується тільки високоякісний напівферментований чай — улун. Улуни — це особлива група чаїв, що називається «чаєм чорного дракона» та «імператором чайного світу». Китайці класифікують улун як бірюзовий чай. Для приготування улунів використовується молоде чайне листя та бруньки, вирощені високо в горах і зібрані, висушені й скручені за особливою технологією. Улун не такий міцний, щоб називатися чорним чаєм (або червоним, якщо дотримуватися китайської класифікації), але більш концентрований і багатий, ніж зелений чай.
Природно, що чай, на виробництво якого витрачено стільки праці, вимагає особливої поваги під час приготування. Улуни — це святкові чаї. Китайська чайна церемонія — єдиний спосіб розкрити всі тонкощі «чорного дракона», але цей спосіб вимагає майстерності й досвіду, спеціального посуду та кількох годин вільного часу. Чайна церемонія ніколи не проводиться «на десерт»: після прийому їжі повинно минути дві-три години. Щоб нічого не відривало від сприйняття смаків та ароматів, за кілька годин до церемонії не слід їсти гострі, кислі або солодкі страви, курити, пити алкоголь і користуватися парфумами. Однак велика кількість чаю натщесерце може викликати неприємні відчуття. Протягом чайної церемонії гостю може бути запропоновано до 20 чашок чаю. Коли кожна наступна заварка відрізняється від попередньої, кількість вражень, отриманих за кілька годин церемонії, перевищить враження від усього чаю, випитого до цього. Єдина участь у гунфу ча може перевернути уявлення людини про чай.
Перша умова китайської чайної церемонії — добрий улун. Високоякісні улуни є тільки в Китаї. Гунфу ча проводиться тільки з неароматизованих улунів. Виняток становлять улуни з природною ароматизацією пелюстками квітів або крихтою женьшеню та молочний улун, що має натуральний легкий молочно-вершковий аромат. Проте справжні любителі чаю визнають тільки чистий улун без домішок.
У чайній церемонії на другому місці за важливістю після чаю перебуває вода. Китайські майстри використовували (і продовжують використовувати) воду з гірських джерел.
Справжній майстер здатний приготувати улун навіть у похідних умовах, але для того, щоб гості насолодилися не тільки смаком та ароматом чаю, а й демонстрацією чайного дійства з точно розрахованими рухами рук майстра, для гунфу ча потрібний спеціальний посуд: посудина для зберігання чаю, чайна дошка з піддоном для збору води, спиртівка або пальник, чайник для підігріву води, посудина для ознайомлення з чайним листям, заварювальний чайник, ситце, посудина для розливання чаю, чайні пари (піала та висока чашка), інструменти (ложка, голка, щипці, лійка і пензлик), рушник.
Під час китайської чайної церемонії від гостя вимагається тільки вдихати аромат і насолоджуватися смаком.
Основні етапи чайної церемонії:
1) Довести воду на вогні до стану «Шум вітру в соснах» (приблизно 95 градусів). Кип’ятити воду не можна в жодному разі, інакше ви зіпсуєте воду і чай.
2) Прогріти посуд: налити в чайник воду, із чайника вилити в чахай («чаша справедливості»), із чахаю розлити в чашки й облити чайник згори водою з чашок і чахаю (зазвичай весь посуд ставиться на чабана — чайну дошку (столик) із піддоном для збору води). Чайник протерти чайним пензлем за годинниковою стрілкою.
3) Насипати улун у чахай, ознайомитися з чаєм: розгледіти, вдихнути аромат.
4) Насипати чаю в чайник стільки, скільки відповідає його обсягу.
5) «Вихляпати чай». (Під час перевезення утворюється чайний пил, його необхідно прибрати. Чайник загортається в чохол або рушник та акуратно прохляпується по дну близько хвилини.)
6) Налити в чайник воду з великої висоти (для «дихання» води), після чого відразу вилити в чахай без ситця та вилити з чахаю (перша заварка не п’ється).
7) Налити воду в чайник ще раз, настоювати від кількох секунд до півхвилини залежно від сорту чаю.
8) Вилити чай у чахай із ситцем, після чого розлити чай у довгі чашки з чайної пари (довга чашка — «Небесна», відповідає за аромат).
9) Накрити довгі чашки широкими й акуратно одним рухом перевернути (широка чашка — «Земна», відповідає за смак і колір чаю). Подавати пару належить на спеціальних підставках — невеликих витягнутих блюдцях.
10) Акуратно витягнути з пари довгу чашку, подихати ароматом чаю з довгої чашки.
11) Поглянути на колір настою чаю та випити з широкої чашки.

Немає коментарів:

Дописати коментар