Тридцятилітня війна



Тридцятилітня війна тривала з 1618 по 1648 р. і була першим військовим конфліктом загальноєвропейського масштабу, у який були  втягнені майже всі країни Європи.
Основні причини Тридцятилітньої війни:
боротьба за першість у Європі між Габсбургами і Францією. Габсбурґи — династія у «Священній Римській імперії...», яка правила Австрією і здебільшого Центральною Європою. Після смерті Карла V, імператора «Священної Римської імперії...», його володіння були поділені між його сином Філіппом II, королем Іспанії, і братом, австрійським ерцгерцогом Фердинандом. Із того часу Іспанією та Австрією стали керувати дві різні гілки родини Габсбурґів. Франція прагнула відібрати в австрійських Габсбурґів Ельзас і Лотарингію, в Іспанії — Південні Нідерланди й Північну Італію; Голландія, Данія та Швеція прагнули захопити торговельні шляхи на Балтійському морі;
Англія намагалася зберегти північні морські шляхи;
початок XVII ст. характеризувався посиленням католицької церкви. У 1609 р. феодально-католицькі сили утворили військовий союз — Католицьку лігу, якій протистояла Євангелічна/Протестантська унія — вій­ськово-політичний союз протестантських князів Південної й Західної Німеччини, заснований у 1608 р.
Європа розділилася на два табори: до Габсбурзького блоку увійшли Іспанія, Австрія, католицькі князі Німеччини, Річ Посполита, Свя­тий престол; Антигабсбурзьку коаліцію склали протестантські князі Німеччини, Франція, Швеція, Данія, Англія, Голландія, Росія.
Приводом до війни стали гоніння, розпочаті габсбурзькою владою у Празі проти протестантів і всіх прихильників незалежності. У ході Тридцятилітньої війни виділяють чотири періоди:
1)      Чеський період (1618—1624 рр).
У Чехії обрано новий уряд, імператор Фер­динанд II утрачає владу над нею. Розгром чеського війська біля Білої гори. Перемога Габсбурґів та їхніх союзників.
2)      Датський період (1625—1629 рр.).
Успішний наступ на Габсбурґів здійснив датський король Кристіан IV. Фердинанд II створив власну армію, яку очолив А. Вал­ленштейн, і виявив себе як видатний полководець. Данія змушена була укласти мир і зобов'язалася не втручатися у справи Ні­меччини. Відставка А. Валленштейна
3)      Шведський період (1630—1635 рр.).
Швеція прагне перетворити Балтійське море на своє «внутрішнє озеро» і здійснює успішні бойові дії в Німеччині. Валленш­тейн знову очолив армію католиків. Ста­новище змінилося на користь Габсбурґів
4)      Франко-шведський період (1635—1648 рр.).
Швеція в союзі із Францією веде бойові дії в Німеччині; одночасно Франція та Голландія воює з Іспанією. Відбувається виснаження обох сторін. Виникає загроза поразки Габсбурґів. Франція починає мир­ні переговори.

У 1648 р. у Вестфалії був укладений мир, заснований на взаємних поступках. Швеція одержала Померанію (пн Німеччини) й велику грошову виплату; Франція — Ельзас й частину Лотарингії; збільшили території своїх володінь Бранденбурґ, Саксонія й Баварія.
У Європі встановилася рівновага сил.
Вестфальський мир на 200 років закріпив політичну роздроб­леність Німеччини. Права офіційно визнаних релігій одержали ка­толицизм, лютеранство й кальвінізм.
Війна принесла жахливе руйнування Німеччині і країнам, що входили в імперію Габсбурґів. Значно скоротилася кількість насе­лення. Міста були зруйновані, а сотні сіл повністю знищені. Сіль­ськогосподарські угіддя заросли лісом. Найтяжчих утрат зазнали промисловість, торгівля, культура. Тридцятилітня війна ускладнила відносини між європейськими державами

Немає коментарів:

Дописати коментар