Глухів веде свою історію з давніх часів, тому, як і у випадку з іншими стародавніми населеними пунктами, про походження назви можна висувати тільки припущення. Вони і висуваються. Одне можна сказати напевно: назва слов'янська.
Основна версія походження назви - «важкодоступне місце». Але навіть в неї є різні тлумачення. Важкодоступність може бути природною (дрімучий ліс, топкі болота і т.д.), військовою (добре укріплене поселення, форпост), а також суспільно-культурною (ізольоване від всіх основних подій місце). Останній варіант, швидше за все, слід відкинути, оскільки Глухів все-таки згадується кілька разів у давньоруських літописах, причому не побічно, а абсолютно чітко. Глухів був дійсно добре укріпленим містом Чернігівського князівства на декількох торгових трактах, а пізніше - навіть князівським уділом.
Є ще одне поширене тлумачення походження назви - досить дивна легенда, яку чомусь переказують навіть самі жителі міста. Легенда оповідає про те, як імператриця Катерина ІІ під час відомої подорожі до Криму проїжджаючи повз безлюдне місто, спустошене чумою, побачила старого мешканця і спробувала дізнатися назву населеного пункту. Старий виявився глухим і не зміг зрозуміти питання, а імператриця Катерина, не довго думаючи, наказала наректи місто Глуховим.
Незрозумілі відразу два моменти. Навіщо прокладати маршрут імператриці через місто, спустошене чумою, ну і, нарешті, як взагалі в легендах про походження назви Глухова може фігурувати Катерина ІІ, якщо назву місто мало за шість століть до появи імператриці на світ.
Перша згадка про місто під назвою Глухів літописи датують 1152 роком, що дозволяє віднести його до найстаріших міст України. Середньовічна історія Глухова мало чим відрізняється від історії інших невеликих стародавніх містечок: боротьба зі степовими кочівниками, міжусобиці давньоруських князів, монголо-татарська навала. Але є й відмінності. Найсуттєвіша - місто, швидше за все, не було зруйноване монголо-татарами під час спустошення регіону в кінці 1239. Літописні дані опосередковано вказують, що в Глухові після захоплення столиці князівства - Чернігова - тримали військовополонених, сюди ж був переведений єпископ чернігівський; можливо також, що тут стояв татарський військовий гарнізон. Пізніше Глухів був князівським уділом Чернігівської тьми (адміністративна одиниця Золотої Орди). Правили тут васальні князі з чернігівської гілки Рюриковичів. У 1352 році Глухів охопила епідемія чуми, після якої місто практично вимерло, а удільний князь попросив заступництва у Московського князівства і прийняв титул князя Новосільского.
Є дані, що в знаменитій Куликовській битві (1380 р) брали участь переселенці з Глухова, а один з них - Степан Новосільскій - у ході бою навіть врятував від загибелі героя битви, Дмитра Донського.
Далі йде низка воєн між Литовським і Московським князівствами, і Глухів, як прикордонне поселення, часто переходить з рук в руки. Зрештою, в 1618 році місто входить до складу Речі Посполитої, після чого активно заселяється вихідцями з Правобережної України і зміцнюється за законами європейської фортифікації під наглядом Новгород-Сіверського старости, князя Пісочинського. Незабаром прикордонному містечку надається Магдебурзьке право.
Під час козацько-польської війни 1648-1654 років Глухів стає сотенним містом Ніжинського полку.
Найстаріший опис Глухова, що зберігся, був складений у 1654 році, коли після Переяславської угоди московськими представниками по-хазяйськи проводився опис українських міст і сіл (до речі, ще одна ознака, що Москва з самого спочатку ставилася до угоди та козацької автономії з певною зневагою). Ось цей опис (зі скороченнями):
"А город Глухов стоит меж речки Усмани на острову. Около посаду, меж речки, земленой город. На Старосвицком городище сделаны два вала земленых: около тех валов два рва; на том валу надолбы; меж тех валов башен нет. В том земленом городе поставлена церковь древяна во имя Архангела Михаила... Да подле Тою ж земленого города поставлен был Песочинского пана двор на горе, над речкою Усмани; около того двора с трех сторон осыпь земленая; на осыпи поставлен острог дубовой; межи того острога сделаны ворота проезжие... Около того острога сделан ров, а ров к острогу огорожен бревнами с одной стороны… Да около слобод того города Глухова на всполье сделан ров для приходу воинских людей".
До того часу населення Глухова складало близько 4 тисяч чоловік. Забудова була, головним чином, дерев'яна. На рубежі ХVII і ХVIII ст картина якщо не кардинально, то відчутно змінюється. У місті розвивається цехове виробництво і торгівля. Незабаром Глухів стає одним з найбільших центрів виготовлення різних металевих виробів, особливо гармат, дзвонів, котлів та посуду.
Майстри-виробники гармат Йосип та Карп Балашевичі (батько і син) славилися своєю продукцією за межами імперії. І зараз їх вироби прикрашають музеї зброї Варшави, Москви, Санкт-Петербургу.
У цей же час значно збільшується кількість будов з каменю. Свої двори тут мали представники козацької старшини, у тому числі полковники і навіть гетьмани (Брюховецький, Многогрішний, Самойлович, Мазепа). У 90-х роках ХVII ст зводяться відразу дві кам'яні церкви - Михайлівська (1692 г) та Миколаївська (1695 р). Автором і виконавцем обох храмів виступив відомий майстер Матвій Єфимов зі своєю артіллю. Михайлівська церква була зруйнована у результаті пожежі в 1784 р, а Миколаївська церква залишається одним з яскравих зразків українського бароко і найстарішим будовою сучасного Глухова.
Миколаївська церква (1695 р) - один з яскравих
представників українського бароко
Про Глухів початку ХVIІI ст є й письмові відомості, залишені паломником Іваном Лук'яновим, який їхав з Москви по святих місцях: «… в ем жителей богатых много, панов; и строения в нем преузорочные, светлицы хорошие, палаты в нем полковника Миклашевского зело хороши; ратуша зело хороша и рядов много; церквей каменных много; девичий монастырь предивен зело; соборная церковь хороша очень; зело лихоманы хохлы затейливы к хоромному строению; в малороссийских городах другова вряд такова города сыскать; лучше Киева строением и житием...».
Зараз вже важко судити, наскільки ці слова прикрашали дійсність. Але саме Глухів було обрано в 1708 році новою столицею Гетьманщини після того, як Петро І наказав стерти з лиця землі попередню столицю - Батурин. У листопаді 1708 року в Глухові була накладена анафема на гетьмана Івана Мазепу, що перейшов в ході Північної війни на бік шведського короля Карла ХІІ, і був вибраний новий гетьман - стародубський полковник Іван Скоропадський.
Столиця
Правління Скоропадського тривало з 1708 по 1722 рр.. Завершилося воно створенням нового органу управління Гетьманщини - Малоросійської колегії. Наказним гетьманом став Павло Полуботок. Проте його спроби повернути урізані права Лівобережної України і козаків закінчилися ув'язненням у Петропавлівській фортеці. У 1727 році, перебуваючи під загрозою війни з Туреччиною, царський уряд все-таки відновлює гетьманське правління, і новим гетьманом обирається літній миргородський полковник Данило Апостол. У 1734 році він помирає, і царським указом формується змішаний Гетьманський уряд Лівобережної України, складений з трьох росіян і трьох українців. У 1750 році у відповідь на клопотання козацької старшини призначається новий і останній гетьман Лівобережної України - 22-х річний Кирило Розумовський. Але в 1764 році після переконливого прохання Катерини ІІ йому довелося зректися гетьманства. Засновується друга Малоросійська колегія на чолі з Петром Румянцевим (пізніше Румянцевим-Задунайським), яка припинила своє існування в 1780-х роках.
Таким чином, Глухів був столицею трьох останніх гетьманів - Івана Скоропадського, Данила Апостола та Кирила Розумовського, а також останніх урядових органів Лівобережної України (гетьманського уряду і двох Малоросійських колегій).
Спасо-Преображенська церква (1765 г), одна з трьох споруд
архітектора Квасова у Глухові, що збереглися до наших днів
18 століття було відносно спокійним. Відсутність значних потрясінь і військових дій на території Лівобережної України сприяли розвитку культурного та світського життя. У столиці, де були зібрані верхівка козацької старшини і надіслані з Петербурга знатні чиновники (часто з європейською освітою), найбільш яскраво проявлялися устремління людей з грошима до розкоші, вишуканості та відповідних розваг. На балах і банкетах стали модними театральні вистави, виступи співаків, концерти європейської (головним чином, італійської) музики.
У першій половині XVIII століття в Глухові було створено любительський і професійний театри. На початку 30-х років відкривається співоча школа, якій згодом судилося стати головною «кузнею кадрів» для придворної капели. Хоча і місцева глухівська капела (цікаве словосполучення) теж була добре відома в Санкт-Петербурзі завдяки численним виступам. Таким чином, виявляється, що володарями найкращого в імперії слуху вважалися співаки з міста із зовсім невідповідною назвою - Глухів. Із трьох головних реформаторів російського хорового церковного співу і найвідоміших композиторів Російської імперії XVIII століття двоє вийшли саме з глухівської школи - Максим Березовський та Дмитро Бортнянський. До речі, третій композитор - Артемій Ведель - теж був з України (Київ).
Долі Березовського і Бортнянського склалися дуже по-різному. Перший, маючи величезний талант, так і не зміг пристосуватися до життєвих реалій і покінчив життя самогубством у віці 31 року, другий, крім музичних, виявив великі організаторські здібності і в результаті став управляючим Придворної співацької капели в Санкт-Петербурзі. У центральному парку Глухова стоять скульптури двох видатних композиторів XVIII століття, за якими неважко здогадатися, хто є хто: Бортнянський - втілення впевненості в собі і придворного лоску, Березовський – охоплений відчаєм, неможливістю реалізувати свій потенціал і розвинутою через це душевною хворобою.
Березовський Максим Созонтович (жовтень 1745 - березень 1777). Життєвий шлях співака і композитора практично не задокументовано, що спричинило численні домисли і ореол таємничої романтичності навколо його постаті.
Народився Максим Березовський в родині небагатого українського дворянина (за іншими даними - звичайного козака). Навчався у співочій школі Глухова, потім - у Київській академії. З дитинства відрізнявся чудовим голосом, слухом і здібностями до гри на музичних інструментах. В академії почав писати свої перші музичні твори. Можливо, вокальні дані Березовського були помічені кимсь з серйозних покровителів ще під час виступів у складі глухівського шкільного хору. Найчастіше до таких покровителів приписують Кирила Розумовського, останнього гетьмана. З 1758 року Березовський стає солістом капели при дворі князя Петра Фьодоровича (майбутнього імператора Петра ІІІ). У 1761 році переводиться до придворної італійської трупи, де з'являються нові можливості вдосконалення музичних здібностей. У ці роки Березовський вже стає досить відомим композитором.
В кінці 1760-х рр. вирушає на навчання до Болонської академії до відомого майстра - Джованні Баттіста Мартіні (роком раніше тут же його учнем був В. А. Моцарт). У 1771 році здає важкий іспит і стає академіком одного з найпрестижніших музичних навчальних закладів Європи. Ще кілька років, проведених в Італії, були дуже плідними для композитора. Вершиною творчого визнання стає постановка в Ліворно опери «Демофонт» (1773 рік). Молодому члену Болонської філармонічної академії пророкували велике майбутнє, убачаючи в його творах тонке відчуття стилю і композиції.
У середині 1770-х років Максим Березовський, повний планів та надій, повертається до Санкт-Петербургу, де натикається на повну байдужість від світської еліти і ворожість придворних музикантів, які бачать в талановитому композиторі суперника. Поворотним моментом могла стати обіцянка князя Потьомкіна призначити Березовського директором майбутньої Кременчуцької (за іншими даними Катеринославської) музичної академії. Але час йшов, а обіцянка залишилася обіцянкою. Потьомкін забув і про відкриття академії, і про Берозовского. В умовах постійного очікування заслуженого визнання та розвитку кар'єри, живучи в борг, композитор впадає у важку депресію, яка іноді перетворюється на напади душевної хвороби. Під час одного з таких нападів Максим Березовський перерізав собі горло. Така версія більшості дослідників життєвого шляху композитора. Хоча є припущення, що для самогубства був обраний дуже вже дивний спосіб. Також можна зустріти відомості, що помер Березовський від лихоманки .
Творча спадщина композитора нараховує близько 40 творів, найбільш відомий з яких - хор «Не отвержи мене во время старости». Слід також зазначити, що періодично виявляються його невідомі музичні твори.
Батько Дмитра, Стефан Шкурат, був з лемківського села Бортне (хребет Бескиди, Північні Карпати). Переїхавши в пошуках кращого життя до Глухова, він взяв прізвище Бортнянський. Сина Дмитра, який, швидше за все, народився в Глухові, він віддає в співочу школу. Вже у семирічному віці його забирають до Придворної співочої капели до Петербурга. Тут його особливо відзначає спеціально викликаний з Італії педагог і композитор Бальтасар Галуппі. У 1768 році Бортнянський, отримавши художню стипендію, відправляється продовжувати навчання композиторського мистецтва разом з Галуппі до Венеції.
В Італії Бортнянський стає самостійним і сформованим композитором. Тут він пише три опери на античну тематику («Креонт», «Алкід» та «Квінт Фабій»), сонати, церковні хори та інші твори.
У 1779 році Бортнянський повертається до Петербургу, де його твори при дворі приймаються досить прихильно. Він призначається спочатку капельмейстером Придворної співацької капели, а в 1796 році - її управляючим. Вважається, що під керівництвом Дмитра Ботрнянського Придворна співоча капела досягла найбільшого розквіту. Новий управляючий зміг поліпшити процес навчання і навести порядок як в самій організації хору, так і в побутових умовах його учасників. Крім того, значно покращилося ставлення до півчих з боку публіки, яку складала, в основному, світська верхівка.
Крім капели, Бортнянський встигав займатися викладацькою діяльністю (Смольний інститут благородних дівиць), брати участь в роботі Петербурзького філармонічного товариства і писати музику.
До кінця життя композитор намагався видати повне зібрання своїх творів, але не встиг. Цю роботу в 1882 році закінчив Петро Ілліч Чайковський. Видання склало 10 томів.
Помер Дмитро Бортнянський восени 1825 року. У творчому доробку композитора значаться опери «Креонт», «Алкід», «Квінт Фабій», «Святкування сеньйора», «Сокіл», «Син-суперник» (останні дві вважаються найбільш вдалими і досить часто входять до репертуару сучасних оперних театрів), концерти, сонати, романси та багато інших творів.
Є навіть гімн російських масонів «Коль славен наш господь во Сионе». Але все ж найбільше відомий Бортнянський своєю духовною музикою, особливо церковними хорами, яким він приділяв основну увагу в останній період свого життя. В традиційну класичну церковну музику композитор, як і Максим Березовський, намагався вводити російські та українські інтонації. Основи новаторського стилю підхопили багато композиторів 19 століття, і все ж саме Бортнянський довгий час продовжував вважатися визнаним майстром церковної православної музики. З усіх його творів найвідомішим залишається Херувимська № 7.
Глухів і Квасов
Глухів - місто, Квасов - архітектор. Завдяки Квасову Глухів став, напевно, найкрасивішою гетьманською столицею. Завдяки Глухову і роботі в цьому місті Квасов повністю сформувався як самостійний архітектор, про якого пишуть в енциклопедіях і обов'язково згадують у працях з історії російського та українського зодчества.
Треба уточнити, що головним будівельником Глухова XVIII сторіччя був Андрій Квасов, а не його брат, Олексій (керував створенням генерального плану Санкт-Петербурга, 1763-1769 рр.). Точний рік народження Андрія Квасова невідомий, тому в різних джерелах можна зустріти різні дані про те, хто з братів був старшим, а хто молодшим.
Київська брама (1766 - 1769 гг) - одна з трьох споруд
архітектора Квасова у Глухові, що збереглися до наших днів.
У 1766-1769 рр. була розширена і укріплена Глухівська фортеця. Своєрідними контрольно-пропускними пунктами стали зведені Київська та Московська брами.
З 1770 року Андрій Квасов займав посаду головного архітектора Малоросії, проектував новий гетьманський палац Розумовського в Батурині. Його також вважають можливим автором Трьохсвятительскої церкви в Лемешах і шедевра українського бароко - собора Різдва Богородиці у Козельці.
Головний корпус Глухівского національного педагогічного
університету (колишній учительский інститут, 1874 г)
На жаль, більша частина архітектурного ансамблю Глухова XVIII ст була
знищена пожежею 1784 року. До наших днів збереглися лише Спасо-Преображенська
церква, Вознесенська церква та Київська брама.Глухів і династія Терещенко
Зі скасуванням другої Малоросійської колегії Глухів поступово стає провінційним містом. У ході нового планування колишньої столиці, а нині лише повітового міста, знесли більшу частину фортифікаційних споруд.
Тарас Шевченко, з властивою йому ядовитою тугою, в 50-х роках ХІХ ст так описував свої враження про Глухів: «…я пошел шляться по городу, отыскивая то место, где стояла знаменитая малороссийская коллегия и где стоял дворец гетмана Скоропадского... Но где же эта площадь? Где этот дворец? Где коллегия со своим кровожадным чудовищем — тайною канцеляриею? Где все это? И следу не осталось! Странно! А все так недавно, так свежо! Сто лет каких-нибудь мелькнуло, а Глухов из резиденции малороссийского гетмана сделался самым пошлым уездным городком...»
Сини Артемія - Микола, Семен та Федір - з честю підтримали починання батька. Особливо виділявся Микола, описи перших підприємницьких кроків якого дуже нагадують початкові розділи з роману «Фінансист» знаменитої «Трилогії бажань» Теодора Драйзера. У 1861 році Артемій Терещенко та сини блискуче скористалися скасуванням Кріпосного права, скупивши величезні простори земель (в основному ледачих і недалекоглядних поміщиків), і використавши їх, головним чином, для вирощування цукрових буряків. Пізніше з'явилися зразкові цукрові заводи, відомі на всю Європу.
Про багатство родини складали легенди. Ось одна з них: син Миколи - Іван - під час військової служби полюбив доньку свого генерала і попросив її руки. Генерал, який вважав розвиток подій занадто швидким, відповів, що благословення може дати не раніше, ніж земля стане білою, тобто не раніше зими, до якої було ще дуже далеко. Іван тут же вночі засипав найближчі вулиці цукром, а вранці на санях з'явився повторно просити руки генеральської дочки.
Родина Терещенків прославилася не тільки багатством, але й благодійною діяльністю, меценатством. На їх дворянському гербі (а дворянство вони отримали в 1870 році) було написано: «Стремление к общественной пользе».
Трьох-Анастасіївська церква (1893 р) - одна з
найяскравіших споруд спадку династії Терещенків у Глухові
Будинок Терещенка (близько 1870 г). Зараз єдиний в Україні
науково-дослідний інститут луб'яних культур
У другій половині ХІХ століття Глухів значно перетворюється. Практично всі
будівлі міста того часу, що збереглися до наших днів, так чи інакше пов'язані з
родиною Терещенків. І не дивно - своїй малій батьківщині багатющі глухівчани пожертвували
на ті часи просто астрономічну суму в 1,5 млн. рублів. На ці гроші в Глухові
були побудовані гімназії, дитячий притулок, міське училище, міська лікарня,
учительський інститут, земська управа. Але найпомітнішою будовою, зведеною на
гроші Терещенків, безумовно, є Трьох-Анастасіївська церква (1893 рік, автор
проекту Андрій Гун), частина якої стала родовою усипальнею.Вже у ХХІ столітті один з останніх нащадків сімейства Терещенко, Мішель, який живе у Франції, приїздив на батьківщину предків і навіть, подейкують, виділив великі гроші на реставрацію міста. Глухів, отримавши у 1994 році статус історико-культурного заповідника, дійсно активно відновлюється. А планування вулиць у центральній частині міста до сих пір відповідає тій, яка була спроектована на початку ХІХ ст.
Глухів і Вежа
Цікаво і на перший погляд навіть дивно, але головним туристичним символом Глухова вважається не розкішна Трьох-Анастасіївська церква, не старовинна Миколаївська церква з площею, де обирали останніх гетьманів, не могутня Київська брама Глухівської фортеці, а ... водонапірна вежа. Побудована вона була в кінці 20-х років ХХ століття за проектом харківського архітектора Йосипа Лазарєва, після чого в місті з'явився водопровід. Висота - 41 м. Вежа, що має своєрідну архітектуру і зведена в історичному центрі на місці колишньої Московської брами фортеці, височить над містом і проглядається далеко за його межами. Крім прямих функцій, споруда використовувалася як загальноміський інформаційний щит та пожежна вежа.
Водонапірна вежа архітектора Лазарєва (1928 г)
Глухів і Ковпак
Події Другої світової війни представлені в Народному музеї двічі Героя Радянського Союзу С. А. Ковпака, як вважається, одному з кращих музеїв даної тематики. Сидір Артемович Ковпак (1887-1967 рр.), мабуть, найбільш легендарний й уславлений радянський партизанський командир, народився в Котельві (сучасний райцентр Полтавської області) у родині звичайного селянина, помер у Києві і з почестями похований на Байковому кладовищі. З кінця 30-х рр. ХХ ст був головою міськвиконкому в Путивлі, де і створив невеликий партизанський загін за кілька днів до вступу до міста німців. З часом, завдяки вмілому керівництву, загін значно збільшився і став грізною силою. У травні 1942 року він навіть зумів на деякий час захопити Путивль. А знаменитий 2000-кілометровий рейд до Карпат 1943 р увійшов до підручників як одна з найвидатніших операцій, проведених у тилу ворога за обидві світові війни.
Народний музей двічі Героя Радянського Союзу Сидора
Ковпака
Глухів знаходиться в 50-ти км від Путивля. В околицях Глухова теж діяв
партизанський загін, який пізніше влився до складу військового формування
Ковпака. Але цей загін був далеко не найчисельнішим. Доля прославленого
командира безпосередньо не була пов'язана з Глуховим. Чому ж все-таки музей
легендарного партизана був створений саме в Глухові, а не в Путивлі? Очевидної
відповіді на це питання немає.Заповідник
8 лютого 1994 Глухів стає державним історико-культурним заповідником. На його балансі перебувають 50 об'єктів, з яких 36 належать до пам'яток архітектури і містобудування. Майже всі вони розташовані в історичному центрі міста, розпланованому для повітового міста Глухова на початку ХІХ ст., тому оглянути їх можна за відносно короткий проміжок часу. Затишні центральні вулички на початку ХХІ ст відреставровані і мають досить яскравий, місцями навіть урочистий вигляд. Віддалені від центру об'єкти можна побачити з оглядового майданчика сорокаметрової водонапірної вежі.
Немає коментарів:
Дописати коментар