Держави Центральної і Східної Європи



5-7 ст. – Велике розселення слов’ян з їхньої прабатьківщини (між Дніпром і Віслою) на сусідні землі та поділ їх на 3 групи (сх, зах, пд).
Найдавніша держава зах слов’ян – князівство Само (623 р.), яке виникло на землях суч. Чехії та Моравії й проіснувало 35 р.
І пол. ІХ ст – між Дунаєм та р. Ельбою та Одером виникла держава Велика Моравія, яку засн. князь Моймир. У 863 р. Кирило і Мефодій створили  слов’янський алфавіт, переклали Біблію, навернули місцеве населення до християнства.
І пол. 7 ст.  – у пн-сх частині Балканського пів-ва місцеві слов’яни змішалися з прийшлими племенами  булгар  (очолював Аспарух)  - так виникло перше Болгарське царство. Найбільшого розквіту воно набуло за правління Симеона Великого (893-927): будувалися палаци, церкви, здійсн. переклад творів візант вчених. Завойоване Візантією в 1018 р. (Василь ІІ Болгаробійця).
Угорщина
896 р. – через Карпатські гори на Дунай прийшли 7 угорських племен на чолі з вождем Арпадом – цю подію назвали «знайденням батьківщини», а Арпад став засновником князівської династії.
Його наступник князь Іштван Арпад почав поширювати на цих землях  християнство зах-го зразка, за що отримав від папи римського у 1000 р. королівську корону. Він поділив тер-ю країни на округи – комітати, на чолі яких стояли ішпани (жупани).
У ході міжусобної б-би дворяни добилися видання «Золотої булли» 1222 р., яка обмежувала права короля, магнатів, давала право дворянам чинити опір королю, якщо той не виконав своїх обіцянок.
1241 р. – Угорщина пережила напад монголо-татар, згодом починають відроджуватися кам’яні замки.
Поч. 14 ст.  - зміна династії, королем став Карл Роберт з Анжуйської династії,  у 1335 р. у Вишеграді  уклав воєнний і торгівельний союз із  Польщею та Чехією., що сприяло розквіту країни.
Кінець – 14 ст. – постійна боротьба з турками привела до послаблення країни, а в 1526 р. Сх.Угорщина  була захоплена турками, Зх – увійшла до Австрійської імперії.

Польща
Центром утворення Польщі стало плем’я полян в басейні Вісли (звідси й назва), а першим відомим князем – Мешко І, який у 966 р. прийняв християнство.
1025 р. – Болеслав І хоробрий став першим королем. У ХІІ ст. Польща потрапила в залежність від Тевтонського ордену, у  ХІІІ – боролася з монголо-татарами, переживала період роздробленості. За Казимира ІІІ Великого (1333-1370) було проведено реформи (адмін., грошову), створено 2 збірники законів, зміцнено королівську владу, приєднано Галичину й частину Волині.

Немає коментарів:

Дописати коментар