День Соборності



Мета. Виховання національної свідомості учнів і людської гідності; відродження паростків духов­ності, формування у молоді рис громадянина Ук­раїнської держави; поглиблення знань про істо­ричний факт злуки українського народу, його зна­чення; пробудження інтересу до поглибленого вивчення історії та культурних надбань ук­раїнського народу; виховання глибокої поваги та любові до Батьківщини.
Організація заходу, оформлення зали. Захід ба­жано проводити у залі національної символіки. У разі відсутності такої, сцену можна оформити у жовто-блакитних тонах, помістити зображення Тризуба. Можна організувати літературну вистав­ку «На шляху до незалежності», виставити порт­рети історичних діячів, завдяки яким стала можли­вою ця подія.
Організатор. 22 січня — день Собор­ності України. Майже 100 років тому це слово бу­ло вписане в історію українського народу, але святковим днем українського календаря воно ста­ло тільки віднедавна. Лише за умов державотвор­чих процесів в Україні цей день набув своєї чинності.
1-й ведучий.
Вже стільки закривавлених століть
Тебе, Вкраїно, імені лишали...
Тож встаньмо, браття, в цю урочу мить!
Внесіте прапор вільної Держави!
(До зали вносять Національний прапор).

2-й ведучий. Так трапилось, що на протязі бага­тьох століть історичного розвитку Україна не ма­ла власної державності  і  єдиної території.  Ук­раїнські землі в різні періоди належали багатьом
державам:  найбільше   Росії,   Литві,   Речі  Поспо­литій, а потім Польщі, Австро-Угорщині, а згодом Румунії та Чехословаччині.        
На період першої світової війни вся Наддніпрянщина належала Росії, а Західна Ук­раїна — Угорщині. Але одним з наслідків першої світової війни був розвал двох найбільших імперій Європи: Російської та Австро-Угорської. На ко­лишніх теренах імперій розпочалося державне відродження України.
У березні 1917 р. у Наддніпрянській Україні роз­почалася національна революція. Було обрано Центральну Раду, першого президента Михайла Грушевського, проголошення створення Української Народної Республіки (УНР), а IV Універ­салом від 22 січня 1918 року було проголошено не­залежність України.
1-й ведучий. Подібні процеси відбувалися і в Га­личині. У Львові було створено Військовий Комітет, який очолив сотник УСС Дмитро Вітовський. Згодом, у жовтні 1918 р., було утворено Ук­раїнську Національну Раду — політичне представ­ництво українського народу в Австро-Угорщині. Рада, спираючись на право самовизначення на­родів, проголосила Українську Державу на тери­торії Галичини, Північної Буковини та Закарпаття. Головою Ради став Євген Петрушевич.
9 листо­пада 1918 р. було проголошено назву держави— ЗУНР і створено перший уряд — Державний Сек­ретаріат на чолі з Костем Левицьким.
Зламався врешті двох імперій мур!
І на розвилинах у слушну цю нагоду
З'явилися держави УНР і ЗУНР,
     Як вияв волі нашого народу.
2-й ведучий. Від самого початку існування ЗУНР його уряд — Дер­жавний Секретаріат — піклувався про об'єднання всіх українців в одну державу. Вже 1 грудня 1919 р. у Фастові було підписано угоду про об'єднання ЗУНР і УНР. А 22 січня 1919 р. у Києві на площі святої Софії відбулося урочисте проголошення злуки ЗУНР з УНР. Під час урочистостей представник Директорії Федір Швець виголосив довгоочікува­ний Універсал.        

(Театралізація моменту учень зачитує зміст  Універсалу).
Учень. «...Віднині воєдино зливаються століття­ми відірвані одна від одної частини єдиної України, ЗУНР і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України. Віднині є єдина не­залежна Українська Народна Республіка, віднині український народ, увільнений могутнім поривом своїх власних сил, має тепер змогу з'єднати всі змагання своїх синів для утворення нероздільної незалежної української держави на добро і на ща­стя робочого люду».

1-й ведучий.
Все, що мріялось віками,
Сповнилось, настало!
«Ще не вмерла Україна»
Гордо прозвучало.                     
Виконується пісня
Краса Полісся і вся велич Львову
 З'єдналися в одну державу знову.
А Наддніпрянські жовтії лани
Із небом голубим Галичини.

  Все в тобі з 'єдналося й злилося,
І  стерлись непотрібнії кордони,
Поля злилися з шепотом колосся, 
Для всіх єдині стали всі закони.

Як довго ждали це... Уклін чолом народу,
Що рідну мову і державу нам зберіг.
Зберіг в таку страшну негоду,
          
Коли і сам стоять не міг.
Навік пройшла пора безславна...
Цвіти і сяй, моя державо!
1-й ведучий.
Таким чином, рівно через рік після проголо­шення незалежності України, відбулося об'єднан­ня українських земель, а разом з тим — ук­раїнських традицій, звичаїв, мови, що мало вели­ке історичне значення для українського народу. Відтоді 22 січня ввійшло в історію України як День Соборності.
Через які ж страждання і тортури
Прийшлось пройти вкраїнському народу?!
І вистоять, зламать високі мури,
Отримать щоб оту святу нагоду
З'єднати воєдино ЗУНР і УНР.
    Співаєм славу тій події і тепер!

1-й ведучий. Цей акт мав велике морально-політичне значен­ня, адже вкотре продемонстрував прагнення всіх українців до єднання в єдиній соборній державі, але не міг в умовах постійної напруженої бороть­би втілитися у життя.
Спроба возз'єднання двох ук­раїнських держав була приречена залишатися дек­ларацією. Польські війська витісняли адмі­ністрацію ЗУНР з території західноукраїнських земель. Існування УНР також ставало проблематич­ним. Через два тижні після церемонії Злуки уряд Директорії змушений був залишити Київ.
Хлопець.                             
Вже вкотре став роз'єднаним народ?
Та ЗУНР в історії це героїзму епізод,
Коли б ми досвіду подібного не мали, 
То незалежності й сьогодні б не зазнали.
 Дівчина.
Тож хай це свято Злуки чи Соборності        
Відродить наші паростки духовності,  
Додасть любові до землі й народу
І допоможе цінувать свободу.      
Хлопець.                             
Україно! Ти даєш поетам крила
Що підносять правду в вишину.
Свої двері ти братам відкрила,
          
Приєднавши рідну «чужину».
І тобі єдиній бути зроду,   
Квітувать в поемах і віршах,             
Бо в тобі великого народу                  
                    Ніжність і замріяна душа.

Яка краса: відродження країни!
 Ще рік, ще день назад тут чувся плач рабів,
Мовчали десь святі під попелом руїни,
І журно дзвін старий по мертвому гудів.
Коли відкільсь взялася міць шалена,
Як буря все живе схопила, пройняла, —
І ось, дивись, — в руках знамена
І гімн побід співа невільна сторона.

Україна потребує вашої енергії та молодечого запалу, вашої праці й любові. Сьогодні ви — ще тільки школярі, але вже у цю мить ви є громадяни, які небайдужі до всього, що відбуваєть­ся в рідній домівці, громаді, Батьківщині. Адже зробити свою країну багатою, а себе щасливим, зможе тільки той, хто любить свою Вітчизну, свій народ, своїх батьків і свою оселю. Для того треба багато працювати. Сьогоднішня ваша праця -навчання. Отримані знання повинні допомогти вам увійти в доросле життя зрілими громадянами неза­лежної держави, зрозуміти цінності демократично­го світу, усвідомити себе часткою великого ук­раїнського народу, який створив цю державу і є у ній єдиним джерелом влади.

Україна всією своєю багатостраждальною і трагічною історією  довела свою виняткову силу і життєздатність. Її неодноразово намагалися знищити, а її дух угасити, але незважаючи на це вона подібно до казкового Фенікса щоразу поставала з руїн і пожеж.

Рік у рік набирається сил, міцніє Україна, переборюючи вантаж проблем, успадкованих від минулого, і відповідаючи на гострі виклики сучасності. Вона володіє практично невичерпними природними багатствами, але головний її скарб – талановитий і працьовитий народ, який створив багату  культуру і дбайливо зберігає вікові традиції.
Тому процвітання України і її репутація в світі залежить від зусиль кожного українця. Тільки від нашої волі та енергії залежить, чи стане наша країна ще гарнішою, ще багатшою, вільнішою і сильнішою.

Немає коментарів:

Дописати коментар